Barınma ve Eğitim Hakkımızdır!

Barınma ve Eğitim Hakkımızdır!
07 Temmuz 2022 - 15:22
AKP iktidarının yarattığı toplumsal-ekonomik ve siyasal krizin sistematik bir şekilde arttığı toplumun her kesiminde hissediliyor. AKP’nin neoliberal ekonomi politikalarının sonucu giderek daha güvencesiz, kuralsız, ileriyi göremediğimiz bir Türkiye ile karşı karşıyayız. İşsizliğe, geleceksizliğe maruz kaldığımız bu kriz ortamında iktidar eliyle gençlere sunulan tek çıkış yolu ise  tarikat-cemaat ağlarına peşkeş çekilen yurtlardır. Gençlerin cemaat yurtlarında istismara, intihara, geleceksizliğe sürüklenmesinde başrol olan AKP iktidarı geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olan yurtlara yaptığı zam ile ülkenin içinde bulunduğu krizin bedelini bizlerin üzerine yüklemeye çalışmaktadır.
Kredi Yurtlar Kurumu'na bağlı yurtlarda yapılan %80'lik zam kabul edilemez. Bu zam biz öğrencileri eğitim hakkımızdan mahrum bırakmatadır. Gün geçtikçe artan yurt fiyatları, ekonomik  krizle cebelleşen öğrencilerin ya okurken çalışmak ya da  okullarını dondurmak zorunda kaldıkları günbegün ortadadır.
Bugün ülkede iğneden ipliğe her şeye zam yapılırken bizleri açlığa ve yoksulluğa mahkum eden bu sisteme ses çıkarıyoruz!
Bilimsel, Laik ve kamusal eğitim hakkımız gasp edilirken, KYK yurtlarının yetersiz kontenjanları  ile tarikat yurtlarına mecbur bırakılan, fahiş zamlar ile öğrenci evlerinin hayalini dahi kuramayan bir gençlik oluşturuldu. Gençlerin barınma ihtiyacına çözüm olamayan yurtlar ise artan fiyatlar ile birlikte bir öğrencinin bursu, kredisi ile barınamayacağı alanlar haline geldi.  Tarikat-cemaat yurtlarında intihar eden ve öldürülen gençlerin haberlerine yayın yasakları getirilirken, hiçbir tedbir ve teftiş olmayan yurtlar bizler için tehlikeli ama alternatifsiz hale gelmiş durumda. Bu böyle gitmez!
Bizleri öğrenci konumundan müşteri konumuna sürükleyen ve kaygılarımızın mimarı olan AKP iktidarı, kamusal eğitim hakkımızı gasp ederek içinde bulunduğu ekonomik krizin etkisini gençlere yansıtmaktadır.
Temel haklarımızdan olan barınma yalnızca parası olanın lüksü olamaz, emekçi halkın çocuklarına üniversite kapıları kapatılamaz! Tarikat ve cemaat yurtları kapatılmalı ve tüm mal varlıkları kamulaştırılmalı, yurtlar ücretsiz olmalıdır!

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x