Ertuğrul Karakaya için...

Ertuğrul Karakaya için...
07 Haziran 2022 - 23:39 - Güncelleme: 07 Haziran 2022 - 23:42

Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Ertuğrul Karakaya, katledilmesinin ardından 45 yıl geçmiş olmasına rağmen hafızalarımızda berrak bir su gibi yaşıyor ve mücadelemizde anılmaya devam ediyor.  

ODTÜ'de öğrenim gören Karakaya, 1977 yılında ODTÜ'yü ve ODTÜ kültürünü parçalamak isteyen iktidarın atadığı rektör Hasan Tan'a karşı başlayan büyük boykotta ODTÜ ÖTK (Öğrenci Temsilcileri Konseyi) Yönetim Kurulu sözcüsü oldu. Bu boykot sırasında öğrenci temsilcileri ile jandarma arasında çıkan tartışmada Karakaya; jandarma er Osman Özdemir tarafından sırtından vurularak öldürüldü. Yere düştükten sonra da süngülendi. Gelen ambulans, jandarma tarafından geri çevrildi. Devrimcilerin cansız bedenlerinden bile korkanlar, naaşının Ankara’dan kaldırılmasına izin vermedi. Tüm bu olanlara rağmen Ertuğrul, ailesinin de yaşadığı Manisa - Salihli’de binlerce insanın katılımıyla, tüm baskı ve zulme rağmen defnedildi.  

Ertuğrul’u ve kaybettiğimiz nice devrimciyi yaşatmaya çalışan, onların mücadelesinde yürüyen devrimci öğrenciler; Karakaya'nın ölümünden sonra da baskı ve zulümle mücadele etti ve bu süreçte 9 ODTÜ öğrencisi daha katledildi. 

Mücadelenin sembolü olarak Karakaya’nın vurulduğu kapının anlamı, biz devrimci öğrenciler için bir hayli önemlidir. Bu kapı, bizim için faşizmle mücadele kapısıdır.  Faşist rektörler ve saldırılar bitmedikçe onların karşısına yürekleri çelik, bakışları berrak nice Ertuğrullar çıkacaktır. 

Biz, Türkiye'nin 20. yüzyılının kanlı tarihine kendini mücadelesiyle yazdırmış bir devrimciden bahsederken, onu ve uğruna canını verdiklerini bugünkü mücadelemize taşıyoruz. 

Devrim, uzun soluklu bir yol ise Ertuğrul bu yolun mücadeleci neferlerinden biridir. Belki de tüm kelimeler bu kısacık ömrün yanında bir hiçtir. 

Arkadaş'ın da dediği gibi: 

"şimdi senin uzanıp yattığın otlarda / yarın yeni bir yeşillik büyüyecek" 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x