İçişleri Bakanlığı'nın Genelgesini Tanımıyoruz!

İçişleri Bakanlığı'nın Genelgesini Tanımıyoruz!
11 Ağustos 2022 - 18:26 - Güncelleme: 11 Ağustos 2022 - 18:26
Bugün İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine “Üniversitelerde Güvenlik ve Barınma Tedbirleri” Genelgesi Gönderildi. Üniversitelerde Huzur ve Güveni Artırma İl Komisyonları’nın üniversite çevrelerinde ‘tedbirler’ almaya devam edeceği açıklandı. Bu genelgede gençlere dair tek bir olumlu karar yok. Türlü safsatalarla üniversitelerde baskı ortamını daha da derinleştirmek isteyen AKP iktidarına karşı ses çıkarıyoruz. 


Yayımlanan genelgede barınma sorununu sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği sağlanarak çözülmesinden bahsediliyor. Tarikat cemaat yurtlarında kalan gençlerin intihar ettiği bir ülkede gençler tarikat yurtlarına mahkum edilemez. Tüm öğrencilerin faydalanabileceği devlet yurtları yapılmalıdır. Yapılması gereken bir diğer şey AKP iktidarının şirin göstermeye çalıştığı sivil toplum kuruluş adı altında gericiliği dayatan tarikat ve cemaat yurtlarını kamulaştırmaktır.

Genelgede yayımlanan diğer konu başlıklarından biri de öğrenci kulüplerinin ve kadın platformlarının faaliyetlerinin engelleneceğine yönelik. AKP iktidarı yıllardır ne kadar uğraşsa da gençliğin; özgürlükten yana, eşitlikten yana, laiklikten yana olan zihnini çürütemedi, çürütemeyecek. Yıllardır AKP diktatörlüğü altında üniversitelerdeki bütün faailiyetlerimiz engellenirken hep 'başka bir yol' açtık, yine açarız. Öğrenci kulüplerini, kadın platformlarını yasaklamak nafile. Gençlik yasaklara biat etmeyecek!

Kendinden olmayan herkesi terörize eden AKP son zamanlarını yaşıyor. Bu zamanları gençliği, kadınları, emekçileri iyice tahakküm altına alarak geçirmeye çalışıyor. Ama hayır, izin vermeyiz. Biz bu memleketin özgürlüğe inanan gençleri, laikliği savunan kadınları, eşitliği isteyen emekçileriyiz. Biz bu memleketin geleceğiyiz. Bu kötülük iktidarı yıkılacak, biz kazanacağız. Soruşturmalarla, cezalarla dize gelmeyeceğiz. 
Üniversiteler bizim, gelecek bizim. Örgütlü kötülüğe karşı bir araya gelelim. Hep birlikte mücadele edelim!

YORUMLAR

  • 0 Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x