Kolektif Direniş ve Demokratik Üniversite Mücadelesi

Kolektif Direniş ve Demokratik Üniversite Mücadelesi
01 Şubat 2021 - 23:03 - Güncelleme: 02 Şubat 2021 - 16:50
Boğaziçi Üniversite bileşenlerinin kayyum rektör atamasına karşı sürdürdüğü direniş iktidarın asabiyeti ile karşı karşıya kalıyor. Polisin fiili işgal ve kuşatmasının etrafında iktidar sözcülerinden Diyanet’e ve havuz medyasına kadar bir dizi çember kuşatmayı pekiştiriyor. Her gün artan bir güç ve hırsla öğrencilerin üzerine yürüyerek tüm muhalefet ve toplum üzerinde bir tatbikat yapıyorlar.


İktidar Boğaziçi’ni bir tatbikat alanına çevirerek bir tür topluma mesaj yollarken aynı zamanda Gezi’de de benzerlerini gördüğümüz din merkezli bir kutuplaşmanın da merkez üssü olarak kullanmaya yöneliyor. Anlık parlamalarla tabanının ve siyasetin dikkatini belli bir dönem bir noktaya odaklayarak ilerlemeye çalışan iktidar için Boğaziçi böyle bir zemin olarak öne çıkartılıyor. Din merkezli bir nefret söylemi bizzat Diyanet İşleri Başkanı’ndan İçişleri Bakanı’na uzanan bir iktidar silsilesi yoluyla gündeme sokuluyor. Bu tam da iktidarın yönetme biçiminin  bir yansıması olarak vuku bularak adım adım örülüyor. 

Düzen muhalefetin ise bu asabiyet karşısında nasıl yalpaladığını, Z kuşağı göndermeli video aktivizmlerdeki neşeli maskeleri somut bir mücadele karşısında bir boya misali akıp gittiğini görüyoruz. Geriye ise direnenlerin kendi eylemleriyle bulacakları yollar kalıyor. Bu da iktidarın da taktiklerini boşa çıkarmayı da hesaba katacak bir bütünlüklü ve örgütlü bir muhalefete olan ihtiyacımızı ortaya koyuyor. Boğaziçi direnişinin özündeki demokratik üniversite talebi, kayyum ve iktidarın tüm ablukasına karşı bir mücadele hattı olarak öne çıkıyor. Tam da burada öğretim üyelerinden öğrencilere ve çalışanlara uzanan bir üniversite bütünlüğündeki kolektif direnişin kalıcı ve örgütsel bir forma doğru evrilmesinin demokratik üniversite mücadelesinin temeli olacağından hiç kuşku yok. 

Boğaziçi’nden başlayarak her yerde bu mücadelenin demokratik ve özerk üniversite eksenine yığınak yapılarak sürdürülmesi önem kazanıyor. Üniversitenin parti müfettişliği altına sokulmasının üniversitenin bilimsel ve akademik niteliğini törpüleyen etkileriyle tüm öğrencilerin sorunu olduğu bilinciyle, mücadeleyi de şeriatçı ve faşist azınlık dışındaki tüm öğrencilerin mücadelesi olacak örgütlemek için birleşmeliyiz. 

Demokratik Üniversite Demokratik Türkiye İçin
Birlikte Mücadele Edelim

YORUMLAR

  • 0 Yorum